logo biblioteki

Godziny pracy biblioteki

poniedziałek – 9.00-15.30

wtorek - 9.00-15.30

środa - 10.30 - 15.30 (tylko zwroty książek)

czwartek - 9.00- 15.00

piątek - 9.00- 15.00

„Cenniejsze dla mnie książki od wszelkich zaszczytów”

(Wiliam Szekspir 1560-1616)

Biblioteka jest integralną częścią naszej szkoły. Stanowi centrum kulturalne i informacyjne dla uczniów i wszystkich pracowników. Swój obecny kształt zawdzięcza pracy nauczycieli bibliotekarzy. Należy podkreślić tu zwłaszcza długoletnią pracę bibliotekarki – pani Wioletty Herman-Łyczek, która prowadziła bibliotekę szkolną od 1985 roku. Swoje doświadczenia z pracy bibliotekarskiej przekazuje młodszej koleżance pani Anecie Szepetowskiej, pracującej w bibliotece od 2012 roku.  Księgozbiór biblioteczny liczy ponad 12 tyś. woluminów i jest systematycznie uzupełniany poprzez zakupy i dary. W 2011 roku został zakupiony komputerowy program biblioteczny MOL OPTIVUM. Od tego też roku rozpoczęto wprowadzanie całego księgozbioru do komputerowej bazy danych. Biblioteka posiada pięć stanowisk komputerowych, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele. Przy bibliotece działa Koło Dziennikarsko-Komputerowe, na którym dzięki pomocy nauczycieli: biblioteki i informatyki redagowana jest gazetka „Groch z Kapustą”, która odnosi duże sukcesy w międzyszkolnych konkursach (I miejsce w roku szkolnym 2012/2013).

Katalogi i księgozbiory

KSIĘGOZBIÓR

Biblioteka szkolna gromadzi książki, czasopisma. Nasz księgozbiór liczy ponad 12 tyś. książek. W pomieszczeniu biblioteki wydzielona jest czytelnia, w której można skorzystać z księgozbioru podręcznego (encyklopedie, słowniki, leksykony, albumy, atlasy i czasopism). W czytelni odbywają się zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej.

KATALOGI

W bibliotece funkcjonuje obecnie tradycyjny katalog kartkowy (katalog alfabetyczny). Od  2011r. wprowadzany jest program komputerowy MOL OPTIVUM, w którym funkcjonować będą cztery katalogi:

·  katalog alfabetyczny

·  katalog tytułowy

·  katalog przedmiotowy

·  katalog według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej

nauczyciele biblioteki

nauczyciele bibliotekarze: Wioletta Herman-Łyczek i Aneta Szepetowska

Wykaz uroczystości i konkursów czytelniczych organizowanych przez bibliotekę w roku szkolnym 2016/2017

Uroczystości:

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej (październik)

Pasowanie na czytelnika kl. I (kwiecień)

Konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną

1. „Czytanie z pazurem” - praca plastyczna dla klas 0-III (październik)

2. „Maraton czytelniczy” dla klas II-III oraz IV-VI (wrzesień-maj)

3. Konkurs plastyczny dla klas I-III pt. „Twórczość J. Brzechwy pędzlem malowana w 50-tą rocznicę śmierci” (listopad/grudzień)

4. Konkurs pięknego czytania dla kl. II i III (kwiecień)

5. Konkurs plastyczny pt. „Moja pierwsza książka z biblioteki” kl. I (maj)

6. Konkurs literacki pt. „Moja ulubiona książka” – opowiadanie (maj)

7. Konkurs mitologiczny pt. ‘Czy znasz mitologię Greków i Rzymian?” (kwiecień/maj)

Spotkanie z książką dla oddziałów 0 oraz dla klas I-VI (realizacja programu „Czytające szkoły” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”- środa

ROZSTRZYGNIĘCIE  KONKURSU "TWÓRCZOŚĆ JANA BRZECHWY PĘDZLEM MALOWANA"

Na przełomie listopada i grudnia nauczyciele biblioteki: Aneta Szepetowska i Wioletta Herman-Łyczek zorganizowały konkurs czytelniczo-plastyczny pt. „TWÓRCZOŚĆ JANA BRZECHWY PĘDZLEM MALOWANA”, na który wpłynęło 28 prac.

I miejsce - Lena Gawaś, kl. 2a Zofia Filipowska, kl. 2d

II miejsce - Zuzanna Kotarba, kl. 2d Róża Bartos, kl. 3b

III miejsce - Nikodem Molga, kl. 2a Marta Pacek, kl. 2b

Wyróżnienia: Mikołaj Kępa, kl. 2a Laura Witkowska, kl. 2a Rogulska Natalia, kl. 2d Nicola Malmon, kl. 3b

Nagrody i dyplomy, ufundowane przez Radę Rodziców wręczyła podczas uroczystego apelu Pani wicedyrektor-Monika Tarasińska.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU CZYTELNICZEGO "CZYTANIE Z PAZUREM"

W październiku, który jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych odbył się konkurs czytelniczo-plastyczny pt. „Czytanie z pazurem”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie wizerunku literackiego kota w dowolnej technice plastycznej.

Na konkurs wpłynęło 12 prac.

I miejsceZuzanna Smaga (0a), II miejsceJulia Kujawiak (1b), III miejsceZofia Filipowska (2d)

Wyróżnienia: Stanisław Piskorz (0a), Paweł Przydatek (1b), Weronika Maliszewska (1b)

Wszyscy uczestnicy dostaną dyplomy, zaś laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody książkowe.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w innych konkursach bibliotecznych.

Aneta Szepetowska

Wioletta Herman-Łyczek