Regulamin wycieczek szkolnych
REGULAMIN WYCIECZEK SZKOLNYCH OBOWIĄZUJĄCY
W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 28 W RADOMIU
Podstawa prawna:
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja i 26 czerwca 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. z 2018 r. poz. 1055, poz. 1533),
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452),
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1609, poz.1327 z późn.
Postanowienia ogólne
&1
- Organizacja i program wycieczki powinny być dostosowane do wieku, zainteresowań i potrzeb uczniów, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej, stopnia przygotowania i umiejętności specjalistycznych.
- Obowiązkiem organizatora (kierownika) jest sprawdzenie stanu zdrowia i umiejętności uczniów, wymaganych podczas wycieczki.
- Wycieczka powinna być należycie przygotowana pod względem programowym i organizacyjnym, a także omówiona ze wszystkimi uczestnikami w zakresie: celu wycieczki, trasy i terminów postojów, zwiedzanych obiektów, harmonogramu i zasad zachowania uczniów podczas wycieczki.
- Zwiedzanie parku narodowego lub rezerwatu oraz wycieczki górskie powinny odbywać się po oznakowanych szlakach turystycznych.
- Organizację wycieczek w górach w zakresie zasad bezpieczeństwa, wieku dzieci, opiekunów i przewodników określają odrębne przepisy.
- Zgodę na wyjazdy zagraniczne uczniów wydaje dyrektor szkoły po zawiadomieniu organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą.
- Udział uczniów w wycieczkach całodniowych wymaga pisemnej zgody (oświadczenia) rodziców/opiekunów prawnych zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego Regulaminu.
- Proponowany termin wycieczki należy ustalić z dyrektorem szkoły przed rozpoczęciem jej organizowania.
Zasady organizacji wycieczek w oddziale przedszkolnym
& 2
- Wycieczki są integralną formą działalności wychowawczo-profilaktycznej oddziału przedszkolnego.
- Organizowanie w oddziale przedszkolnym krajoznawstwa i turystyki ma na celu w szczególności:
- poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii;
- poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego;
- wspomaganie rodziny i nauczyciela wychowania przedszkolnego w procesie wychowania;
- upowszechnianie wśród dzieci zasad ochrony środowiska naturalnego;
- kształtowanie umiejętności korzystania z zasobów przyrody;
- podnoszenie sprawności fizycznej;
- upowszechnianie form aktywnego wypoczynku;
- poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.
& 3
- Wycieczki mogą być organizowane w ramach zajęć.
- Organizację i program wycieczki dostosowuje się do wieku, zainteresowań i potrzeb dzieci, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej.
- W wycieczkach turystyczno-krajoznawczych nie mogą brać udziału dzieci, w stosunku do których istnieją przeciwwskazania lekarskie.
- Dzieci niepełnosprawne, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, mogą brać udział w wycieczce. Organizator wycieczki ma obowiązek zapewnić im warunki odpowiednie do specyficznych potrzeb wynikających z rodzaju stopnia ich niepełnosprawności.
- Udział dzieci niepełnosprawnych w wycieczkach, z wyjątkiem odbywających się w ramach zajęć w danym dniu w oddziale przedszkolnym, wymaga zgody rodziców (opiekunów prawnych).
& 4
- Organizowanie krajoznawstwa i turystyki w oddziale przedszkolnym odbywa się w następujących formach:
- wycieczki w ramach zajęć w danym dniu w oddziale przedszkolnym – inicjowane i realizowane przez nauczyciela w celu realizacji obowiązującego programu wychowania przedszkolnego;
- wycieczki krajoznawczo-turystyczne, w których udział nie wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych.
- Wycieczki w ramach zajęć w danym dniu w oddziale przedszkolnym oraz krajoznawczo‑turystyczne na terenie najbliższej okolicy, macierzystego województwa i regionu geograficzno-turystycznego organizuje się dla dzieci oddziału przedszkolnego - 6-letnich.
Dokumentacja wycieczki
& 5
- Za terminowe przygotowanie dokumentacji wycieczki odpowiada kierownik wycieczki.
- Pełną dokumentację wycieczki należy złożyć u dyrektora/wicedyrektora szkoły w terminach:
- wycieczka krajowa jednodniowa – 3 dni robocze przed wyjazdem,
- wycieczka krajowa kilkudniowa – 1 tydzień przed wyjazdem,
- „zielona szkoła” – 2 tygodnie przed wyjazdem,
- Dokumentacja wycieczki zawiera:
- kartę wycieczki – pobrana z e-dziennika,
- listę uczestników wycieczki – pobrana z e-dziennika,
- oświadczenie rodziców/prawnych opiekunów (załącznik nr 1),
- oświadczenie kierownika i opiekunów wycieczki,
- szczegółowy program zajęć i dziennik – w przypadku wyjazdu na „zieloną szkołę”.
- Wszelkich zmian w dokumentacji wycieczki po terminach określonych w ust. 2 dokonywać można tylko za wiedzą i zgodą dyrektora szkoły.
- W przypadku, gdy złożona dokumentacja jest niepełna, dyrektor szkoły nie wyraża zgody na wycieczkę.
Kierownik wycieczki
& 6
- Kierownikiem wycieczki może być wychowawca klasy, nauczyciel oddziału przedszkolnego lub inny nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły.
- Kierownik wycieczki zobowiązany jest do złożenia pisemnego oświadczenia o odpowiedzialności za powierzonych mu uczniów – na karcie wycieczki.
- Do obowiązków kierownika należy:
- opracowanie programu i harmonogramu wycieczki,
- opracowanie dodatkowych zasad uczestnictwa w wycieczce na polecenie dyrektora szkoły i zapoznanie z nimi uczestników wycieczki,
- zapewnienie warunków do pełnej realizacji programu i regulaminu wycieczki oraz sprawowanie nadzoru w tym zakresie,
- zapoznanie uczestników z zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnienie warunków do ich przestrzegania, w szczególności omawianie zasad bezpieczeństwa: na jezdniach, dworcach kolejowych, przystankach, w lasach, nad wodą, w miejscach postoju, w czasie podróży, w czasie spacerów po mieście i górskimi szlakami turystycznymi,
- określenie zadań opiekuna w zakresie realizacji programu, zapewnienia opieki i bezpieczeństwa uczestników wycieczki lub imprezy,
- zapewnienie apteczki pierwszej pomocy,
- organizacja transportu, wyżywienia i noclegów dla uczestników,
- dokonanie podziału zadań wśród uczestników,
- dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki,
- dokonanie podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego wycieczki po jej zakończeniu, rozliczając się z uczniami i ich rodzicami,
- zabezpieczenie powrotu uczestników wycieczki do miejsca zamieszkania poprzez określenie i poinformowanie rodziców o czasie i miejscu zakończenia wycieczki,
- dopilnowanie, by wszyscy uczestnicy wycieczki posiadali niezbędny sprzęt i ekwipunek,
- informowanie szkolnego inspektora BHP o ewentualnych wypadkach, które miały miejsce w trakcie wycieczki.
Opiekun wycieczki
& 7
- Opiekunów wycieczki wyznacza dyrektor szkoły.
- Opiekunem wycieczki może być nauczyciel lub inna pełnoletnia osoba, po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły.
- Za zgodą dyrektora szkoły kierownik wycieczki może pełnić równocześnie funkcję opiekuna wycieczki.
- Przy ustalaniu liczby opiekunów uwzględnia się: doświadczenie i umiejętności pedagogiczne opiekunów, stopień zdyscyplinowania grupy, wiek, środki transportu, rodzaj i charakter wycieczki:
- wycieczki autokarowe – 1 opiekun na 15 uczniów, w przypadku oddziału przedszkolnego 1 opiekun na 10 uczniów,
- wycieczki piesze na terenie miasta z korzystaniem ze środka transportu – 1 opiekun na 15 uczniów, w przypadku oddziału przedszkolnego 1 opiekun na 10 uczniów,
- wycieczki piesze organizowane na terenach parków narodowych oraz na szlakach turystycznych leżących powyżej 1000 m n. p. m. – zgodnie z odrębnymi przepisami,
- wycieczki innymi środkami lokomocji (np. kolej, samolot) – 1 nauczyciel na 15 uczniów (lub według decyzji dyrektora),
- wycieczki rowerowe – 2 opiekunów na 12 uczniów – uczniowie muszą posiadać kartę rowerową, poruszać się zgodnie z przepisami ruchu drogowego, posiadać strój odpowiedni do jazdy oraz kask ochronny na głowę, rower wyposażony zgodnie z przepisami ruchu drogowego),
- inne wycieczki – według ustalenia dyrektora.
- Każdy opiekun zobowiązany jest do złożenia pisemnego oświadczenia o odpowiedzialności za powierzonych mu uczniów – uczestników wycieczki na karcie wycieczki
- Do obowiązków opiekuna należy:
- sprawowanie opieki nad powierzonymi mu uczniami,
- współdziałanie z kierownikiem wycieczki w zakresie realizacji programu i harmonogramu wycieczki,
- sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem regulaminu przez uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa,
- nadzór nad wykonywaniem zadań przydzielonych uczniom,
- sprawdzanie stanu liczebnego grupy przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdu oraz po przybyciu do miejsca docelowego,
- wykonywanie innych zadań zleconych przez kierownika.
Finansowanie wycieczki
& 8
- Kierownik wycieczki zobowiązany jest sporządzić plan finansowy wycieczki, który określa ogólny koszt wycieczki, koszt jednego uczestnika oraz przewidywane koszty organizacyjne i programowe.
- Wycieczki mogą być finansowane ze składek uczestników, środków Rady Rodziców (wg przyjętych zasad dofinansowywania udziału uczniów w wycieczkach) lub innych źródeł.
- Rodzice, którzy zadeklarowali udział swojego dziecka w wycieczce, a następnie deklarację tę wycofali lub dziecko z różnych przyczyn nie wzięło udziału w wycieczce, zobowiązani są do pokrycia strat jakie powstały z tego tytułu.
- Kierownik wycieczki i opiekunowie nie powinni ponosić kosztów udziału w wycieczce.
- Za regulowanie zobowiązań finansowych związanych z wycieczką odpowiada kierownik wycieczki.
- Kierownik wycieczki po jej zakończeniu dokonuje jej rozliczenia, przedstawiając wynik uczniom i rodzicom (np. na zebraniu bądź poprzez e-dziennik).
- Dowodami finansowymi są listy wpłat oraz rachunki, faktury, bilety wydawane przez uprawnione do tego podmioty gospodarcze; w uzasadnionych wypadkach dowodem mogą być oświadczenia o poniesionym wydatku podpisane przez kierownika wycieczki i opiekunów.
Zasady bezpieczeństwa
& 9
- W przypadku burzy, śnieżycy, gołoledzi itp. wycieczka może zostać odwołana.
- Uczestnicy wycieczek zagranicznych podlegają ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków. Uczniowie nieposiadający ubezpieczenia nie mogą być jej uczestnikami lub powinni zostać w związku z nią ubezpieczeni.
- Na okres przebywania na wycieczce kierownik może wykupić dodatkowa polisę ubezpieczeniową dla siebie, opiekunów i uczestników.
Postanowienia końcowe
& 10
- Wychowawca klasy/nauczyciel oddziału przedszkolnego biorącego udział w wycieczce zobowiązany jest do sporządzenia listy uczniów pozostających w szkole i dostarczeniu jej dyrektorowi szkoły, który zapewnia dla nich opiekę.
- Każdy zamiar wyjścia z klasą poza szkołę (tzw. wycieczka na miejscu) należy zgłosić dyrektorowi szkoły, wypełnić kartę wycieczki, odnotować ten fakt w zeszycie wyjść (1 opiekun na 20 uczniów, oddział integracyjny 1 opiekun na 10 uczniów).
- W razie wypadku uczestników wycieczki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania w razie wypadków w szkołach publicznych.
- Sprawy nieuregulowane niniejszymi Regulaminem rozstrzyga dyrektor szkoły.
Regulamin uczestnika wycieczki szkolnej
- Każdy uczestnik wycieczki szkolnej ma obowiązek:
- bezwzględnie stosować się do wszystkich poleceń kierownika wycieczki i opiekunów,
- przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się środkami komunikacji,
- punktualnego zgłoszenia się na miejsce zbiórki, które wyznacza nauczyciel oraz powrotu z całą grupą do szkoły lub na miejsce zbiórki, z którego wyruszył na wycieczkę,
- kulturalnego zachowania się we wszystkich miejscach pobytu grupy takich jak: środki komunikacji, kina, teatry, muzea, galerie i inne,
- korzystania z toalety tylko w wyznaczonym przez opiekuna miejscu,
- pilnowania swojego bagażu,
- stosowania się do sygnalizacji świetlnej na ulicach/trasach wycieczki i przechodzenia tylko w oznaczonych miejscach,
- posiadania w czasie wycieczki aktualnej legitymacji szkolnej,
- natychmiastowego zgłoszenia opiekunowi grupy, zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu uczestników wycieczki,
- od chwili przybycia do miejsca stanowiącego cel wycieczki podporządkować się obowiązującym tam regulaminom,
- w przypadku zagubienia się – oczekiwania w tym miejscu, w którym uczeń spostrzegł, iż odłączył się od grupy (jeśli to możliwe podjąć próby skontaktowania się telefonicznie z którymś z uczestników wycieczki bądź opiekunem) lub zgłosić się do policji, straży miejskiej, TOPR-u, GOPR-u i poprosić o pomoc,
- bezwzględnie przestrzegać uwag gospodarzy terenu gościnnego.
- Każdy uczestnik zobowiązany jest do przestrzegania programu dnia.
- Wszyscy uczestnicy biorą aktywny udział w zajęciach programowych.
- Za wszelkie szkody spowodowane z winy uczestnika w czasie pobytu odpowiedzialność ponosi uczestnik i/lub jego opiekun prawny.
- Zabrania się samowolnego oddalania od grupy uczestnikom wycieczki poza teren miejsca pobytu bez zgody kierownika, opiekuna wycieczki, który odpowiada za bezpieczeństwo grupy.
- Zabrania się palenia tytoniu, spożywania alkoholu i korzystania z innych używek, zarówno w czasie podróży, jak i w miejscu docelowym.
- Zabrania się zaśmiecania środków komunikacji, miejsc postoju oraz obiektów zwiedzanych podczas wycieczki.
- Za naruszenie zasad regulaminu wycieczki uczeń ponosi konsekwencje przewidziane w obowiązującym w szkole regulaminie oceniania i może być wobec niego zastosowana kara określona w statucie szkoły.
- Wycieczka może zostać przerwana bez względu na poniesione koszty w przypadku:
- w razie powszechnej niesubordynacji uczestników wycieczki,
- w przypadku odmowy odebrania uczestnika, który naruszył w wyraźny sposób postanowienia niniejszego Regulaminu, przez jego rodziców bądź opiekunów prawnych,
- zewnętrznych warunków uniemożliwiających dalsze prowadzenie wycieczki i/lub zagrażających bezpieczeństwu grupy.