Jak usprawnić czytanie?

Jak usprawnić czytanie?

Wyeliminować trzy zasadnicze opóźniacze czytania

Skoki oczu - (fakt biologiczny, niezależny od naszej woli i nieuświadomiony), oczy nie posuwają się w trakcie czytania miarowym ruchem po kolejnych linijkach tekstu , ale przeskakują od wyrazu do wyrazu lub grupy wyrazów;

Regresje – (całkowicie świadome i zależne od naszej woli) - powroty do już

przeczytanego akapitu lub zdania, drugi raz, piąty, dziesiąty, ... itp., (zdecydowanie hamują sprawne poruszanie się po tekście);

 

Uwaga! Regresji nie należy mylić z celowym powrotem do wybranych partii materiału (ważnych faktów, kluczowych słów, itp.), który ma miejsce po wstępnym zapoznaniu się z tekstem.

 

Wokalizacja – (nawyk) - polega na cichutkim wymawianiu czytanych słów

- mruczeniu pod nosem lub tylko poruszaniu ustami podczas czytani

a, które spowalnia tempo (oczy uwolnione od towarzyszącej czytaniu wokalizacji - mogą dużo szybciej śmigać po tekście).

 

Metoda ołówka pod linijką tekstu - pozwoli wyeliminować w/w trzy opóźniacze i wytrenować oczy do miarowego, płynnego ruchu przez kolejne linijki tekstu.

Do czytania oprócz książki potrzebujesz ołówka lub innego wskaźnika wspomagającego widzenie (długopis, patyczek, itp.). Czytając wodzisz regularnie wskaźnikiem wzdłuż czytanego tekstu (miarowy, rytmiczny ruch, który płynnie prowadzi oczy przez kolejne wersety).

 

Wskaźnik:

• wydłuża skoki oczu - oko zamiast przeskakiwać jeden lub dwa wyrazy (jak to ma miejsce u niewprawnych czytelników) obejmuje naraz pięć wyrazów i więcej

•uniemożliwia regresje czyli powrót do już przeczytanego tekstu

•eliminuje wokalizację, która przy tym tempie czytania staje się niemożliwa

 

Uwaga! Początkowo może ci się wydawać, że wskaźnik spowalnia tempo czytania - stanowi bowiem nowy element, z którym musisz się najpierw oswoić.

Niemniej jednak już po kilku próbach masz szansę zwiększyć tempo przyswajania tekstu.

Najlepsze efekty osiągniesz, ćwicząc przez kilka do kilkunastu dni, a następnie wracając do ćwiczenia zawsze, kiedy zauważysz spowolnienie tempa czytania.

 

Zapamiętaj! Wolne czytanie w nierównym tempie utrudnia rozumienie tekstu, powoduje znudzenie, uciekanie myśli, a tym samym utratę koncentracji. Natomiast regularny rytm i płynność czytania sprawia, że bez trudu przyswajasz sobie treści.

Recepta na przyspieszone czytanie - wciela w życie zasadę uczenia angażującego obydwie półkule (używasz całego mózgu zgodnie z naturalnym sposobem jego funkcjonowania).

 

/ za M. Łukaszewicz, Sukces w szkole. opr. mgr Bogusława Rudecka PP – P Nr 2, Radom /